Dobre pierwsze wrażenie podczas przeglądania ofert sprzedaży lub wynajmu mieszkań to warunek sukcesu ogłoszenia. Kluczem do tego są atrakcyjne i profesjonalne zdjęcia. Wiele anonsów traci potencjalnych klientów, bo w mało zachęcający sposób prezentują mieszkania. Podczas fotografowania pokojów początkujący fotografowie popełniają podstawowe błędy. Poniżej lista tych najczęściej powielanych oraz porady, jak ich uniknąć.

Kadr jest najważniejszy

Każdy pokój ma swoje atuty – duże okna, ładną ścianę czy efektowną komodę. Warto skupić się na atrakcyjnym elemencie, by przyciągnął on uwagę odbiorcy. Należy unikać zdjęć luster, szaf czy zniszczonych ścian. Drobne defekty na zdjęciach urastają do rangi poważnych problemów i mogą skutecznie odstraszyć klienta. Ponadto w czasie kadrowania należy pamiętać, że wszelkie pionowe i poziome linii mieszkania, np. ościeżnica drzwi czy kuchenny blat, muszą być takie same na zdjęciach mieszkania. Zaburzenie perspektywy to gwarancja nieatrakcyjnego zdjęcia.

Szeroki kąt lepszy na zewnątrz

Szerokokątny obiektyw prezentuje się bardzo profesjonalnie, ale do zdjęć mieszkania, zwłaszcza niewielkiego nie sprawdzi się. Pokoje na takich zdjęciach będą mieć zaokrąglone ściany, zaburzona będzie też ostrość. Do fotografowania całego pomieszczenia lepiej sprawdzi się uniwersalny obiektyw o węższej ogniskowej, który uwieczni poszczególne części pokoju w odpowiedniej ostrości.

Photoshop z umiarem

Początkujący fotografowie chętnie wykorzystują wszelkie możliwości programu do obróbki graficznej. Jednak zasada „co za dużo, to niezdrowo” doskonale tu pasuje. Zdjęcia z licznymi efektami tracą na naturalności, przez co mogą wydawać się mało autentyczne. Niemniej obróbka zdjęć bywa niezbędna, np. gdy na ścianach widać nieestetyczne pozostałości po starej tapecie. Wówczas kilka ruchów myszką poprawi jakość pokoju. Wskazane jest też podkręcenie kolorów. Intensywne, ale nadal naturalne barwy będą mocnej przyciągać uwagę odbiorców.

Stabilizacja na statywie

Ciemny pokój na każdym zdjęciu będzie wyglądać źle. Należy wypełnić go światłem punktowym, które stworzy klimat i poprawi jakość zdjęć. Takie fotografie należy robić na statywie z dłuższym czasem naświetlenia, by uzyskać miękkie i przytulne wnętrze. Dbając o szereg parametrów, światło oraz kompozycje, można uzyskać zadowalający efekt.

Porządek ma znaczenie

Umiejętność fotografa i profesjonalny sprzęt nie uratują żadnego zdjęcia nieruchomości, gdy pomieszczenia będą brudne i zagracone. Każdy pokój musi być czysty i pozbawiony większości dodatków. Lepiej zostawić tylko jedną kolorową poduszkę czy koc oraz kilka obrazów. Takie pomieszczenie wydają się estetyczne i ładne. Skrupulatność jest tu bardzo wskazana, dbać trzeba czy krzesło jest dobrze ustawione, a kable od telewizora niewidoczne w kadrze.

Dodaj komentarz