Zdjęcia panoramiczne są znacznie bardziej efektowne niż tradycyjne, „płaskie”. Dlatego coraz częściej są wykorzystywane do prezentacji miejsc i wnętrz, by zapewnić oglądającemu bardziej realistyczne wrażenia. Zdjęcie panoramiczne mieszkania czy wnętrza firmy daje oglądającemu złudzenie, że znajduje się on w środku. Wiele połączonych panoram sferycznych tworzy tzw. wirtualny spacer, który jest bardzo atrakcyjnym sposobem na wypromowanie nieruchomości.

Popularności zdjęć panoramicznych sprzyja także ich większa dostępność i łatwość wykonania. Kiedyś potrzebny był do tego specjalistyczny sprzęt. Dzisiaj wystarczy zwykły aparat cyfrowy bądź lepszy smartfon. Przyda się też statyw lub głowica panoramiczna, by zapewnić stabilność i wyeliminować zmiany perspektywy.

Jak robić zdjęcia panoramiczne?

Jeśli korzystamy z aparatu cyfrowego, wyłączmy automatyczne ustawienia ekspozycji. W przeciwnym razie każde zdjęcie może wyjść z inną kolorystyką, gdyż aparat będzie co chwila zmieniał ustawienia w zależności od warunków oświetleniowych.

Uważajmy na błąd paralaksy. Błąd paralaksy występuje, gdy oś obrotu sprzętu nie znajduje się w punkcie nodalnym obiektywu. Wówczas między kolejnymi zdjęciami następuje zmiana perspektywy, przez co nie można ich połączyć w jednolity obraz – nie przechodzą płynnie jedno w drugie, lecz występują między nimi przesunięcia. Aby tego uniknąć, warto skorzystać z głowicy panoramicznej bądź statywu, by zapewnić stabilność sprzętu. Nie znaczy to, że poprawnej panoramy nie da się wykonać „z ręki”, ale jest większe ryzyko błędu i trzeba mieć bardzo pewny chwyt.
Obecnie robienie zdjęć panoramicznych umożliwiają także smartfony. Nowsze modele mają już wbudowaną odpowiednią funkcję w ustawieniach aparatu. Inne wymagają zainstalowania specjalnej aplikacji.

Należy zwrócić uwagę, że nie wszystko da się poprawnie sfotografować jako panoramę. Na wykonanie każdego zdjęcia trzeba kilka sekund, więc w kadrze nie powinny się znajdować żadne szybko przemieszczające się obiekty, np. zwierzęta. Efekt mogą zepsuć nawet przesuwające się chmury w wietrzny dzień.

Jeśli mamy smartfon z odpowiednią aplikacją bądź funkcją aparatu, wystarczy ją uruchomić, a następnie, trzymając go w dłoni przed sobą, płynnie obracać się wokół własnej osi (bądź obracać urządzenie umieszczone na statywie). Aparat będzie automatycznie wykonywał zdjęcia. Następnie aplikacja sama połączy je w panoramę.

Jak wykorzystać zdjęcia panoramiczne?

Już od kilku lat możliwe jest dodawanie ich na Facebooku. Jest to zatem ciekawa możliwość zarówno dla agentów nieruchomości promujących swoją ofertę na fanpage’u, jak i dla osób prywatnych, które mają mieszkanie na sprzedaż bądź wynajem i chcą je pokazać w sposób jak najbardziej realistyczny.

Zdjęcia takie można również umieścić na stronie internetowej firmy czy w prezentacji multimedialnej. Niektóre serwisy z ogłoszeniami nieruchomości umożliwiają dodanie zdjęcia sferycznego bądź wirtualnego spaceru do oferty.

Dodaj komentarz