Przy zakupie aparatu fotograficznego z pewnością natkniemy się na rozmiar jego matrycy. Cóż on oznacza i jaki ma wpływ na pracę sprzętu i jakość jego zdjęć?

Fizyczny rozmiar matrycy i jej rozdzielczość wpływają niewątpliwie na jakość zdjęć. Rozmiar matrycy aparatów kompaktowych producenci podają w postaci zapisu ułamka, np. 1/ 2,5’’. Należy pamiętać o tym, iż to jedynie symbole i nie można na ich podstawie wyliczyć rzeczywistego rozmiaru matrycy. Musimy niestety posługiwać się swoistym rodzajem katalogów rozmiarowych, które poinformują nas o rzeczywistym rozmiarze naszej matrycy, gdy znajdziemy w nich symbole z naszego sprzętu.

Z lustrzankami nie ma takich problemów, gdyż w danych aparatu znajdziemy bez problemu interesujące nas dane w normalnej formie. W czasach miniaturyzacji, której uległy również matryce, zaistniało niebezpieczeństwo pogorszenia ich jakości. Na szczęście dzięki ogromnemu rozwojowi elektroniki nie ma powodów do obaw, jednak stara reguła o tym, iż rozmiar przetwornika ma znaczenie, wciąż jest na czasie. Stąd przy zakupie w sklepie bądź przez internet, pamiętajmy o tej ważnej właściwości naszego sprzętu.

Dodaj komentarz